• Wędrówką życie jest człowieka...

  Co pierwsze po przyjeździe do Norge?


  Witam Ciebie serdecznie!

  Postanowiłam pomóc trochę tym zagubionym w Norge. Wiem, że sama decyzja o przeprowadzce nie jest prosta. Generalnie emigracja nie jest łatwa, obojętnie w którym kierunku się wybieramy. Zawsze, ale to zawsze i proszę pamiętaj o tym, nie będziesz u siebie. Owszem, możesz pokochać swoje nowe miejsce, ba, na pewno się zauroczysz, ale zawsze przez pierwszych kilka lat wspomnienia o Polsce, porównania, będą zabierać Ci radość dnia codziennego. Ale nie o tym :-) Jesteś w Trollandzie i co dalej?

  1. Praca - aby cokolwiek zacząć, musisz mieć kontrakt. Znam osoby mieszkające tu kilkanaście lat nielegalnie, ale to nie jest rozwiązanie, zwłaszcza że tak niewiele potrzeba, aby uzyskać w Norwegii prawo do emerytury - jednak o tym innym razem.

  2. Mając kontrakt - potrzebujemy mieszkania, co jest całkiem logiczne. Wiele kompanii (firm) zapewnia pokój pracownikowi - konieczna jest umowa.

  3. I teraz najważniejsze - REJESTRACJA NA POLICJI - można to porównać do meldunku w Polsce. Aby zarejestrować się, należy najpierw umówić spotkanie z lokalnym wydziałem przez internet.

  http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Work-and-residence/

  Na spotkanie należy zabrać ze sobą: umowę o pracę, jeśli była już wypłata - odcinek, paszport, akt urodzenia - z apostile, akt małżeństwa. Najlepiej wszystko przetłumaczone na norweski lub angielski, który jest także akceptowany.

  W Norwegii wszędzie dogadamy się po angielsku :-) Takie udogodnienie, niemniej pracodawca będzie od nas wymagać języka norweskiego.

  Mam nadzieję, że informacje te będą przydatne. Pamiętajcie - policja, a dopiero później Skatteetaten - tax office :-)

  Powodzenia!
  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!