• Wędrówką życie jest człowieka...

  Dzień Matki - Morsdagen, a nie dzień morsa :-)


  Witam Cię serdecznie!

  Dziś moje dzieci jakoś nadzwyczajnie spokojne i miłe. Zupełnie jak nie moje. W domu ogólnie leniwie i sennie, bo i za oknem nijako. W pierwszej chwili, gdy otworzyłam oczy miałam mocne postanowienie zejść w ramach ćwiczeń do centrum. Potem, po wypiciu kawy zmieniłam zdanie i wzięłam książkę do ręki. Kawałek ciasta, jakaś rozmowa skypowa z koleżanką, kilka uśmiechów od i do męża. Podczas obiadu pytam się dzieci, co się stało, a stać się musiało, bo za cicho jakoś...  - Mamo, gratulerer!
  - Czego?
  - No... Dziś jest Morsdagen, nie wiesz?
  - Nie, nie wiem - uśmiecham się do najmłodszego. - To dzień morsa? - żartuję.
  - Oj, nie wygłupiaj się, to dzień mamy! - odpowiada mi radośnie i daje buziaka. Podchodzi też średni i obejmuje mnie mocno.
  - Wcale, że nie! - wykrzykuje najstarszy. - Dzień matki jest w drugą niedzielę maja. Nie pamiętasz?
  - To w Stanach, a jesteśmy teraz w Norwegii - przypominam.
  - Ale urodziłaś mnie na Florydzie, a tam świętuje się w maju. 

  Koniec. End of story. I odszedł oburzony.  Trzech synów, to dlaczego nie obchodzić potrójnie święta? :D Właściwie feministycznie powinnam powiedzieć, że święto to powinno być codziennie. I jest. Tak sobie myślę... że poza pracą jaką trzeba włożyć w wychowanie, czy też odchowanie dzieci są codziennie takie chwile, ułamki sekund, kiedy to serce matki rozpływa się. Dosłownie. Warto. Korzystając już z wiedzy jaką posiadłam przy obiedzie, doszłam do wniosku, że coś mi się dziś samej od siebie należy i podarowałam sobie na paznokciach kolor moich marzeń. Nie wiem dlaczego, ale lubię taką zieleń przechodzącą w błękit nieba nutą pistacji :-)

  Kolejną rzeczą jakiej muszę się koniecznie nauczyć to fotografia rąk i paznokci.
  Jeszcze się nie zdarzyło, aby zdjęcie oddało efekt i kolor :-( 

  W Norwegii Morsdagen obchodzony jest w drugą niedzielę lutego. Dlaczego? Nie mam zielonego pojęcia. Trochę dziwnie, bo jeszcze kwiaty nie zdążyły pięknie zakwitnąć. Cieszę się na myśl, że w maju będzie powtórka z rozrywki, a najbardziej z tego, że mój zbuntowany pierworodny podejdzie, przytuli się i da buziaka, co ostatnio ku mojemu matczynemu smutnemu sercu jest deficytowe.

  Ze słownika:
  morsdagskake - specjalne ciasto pieczone na dzień matki
  morsdagsblomster - bukiet kwiatów

  Kochane mamy, zwłaszcza te mieszkające w Krainie Fiordów - życzę Wam pociechy z dzieciaków!
  Gratulerer med morsdagen!

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!