• Wędrówką życie jest człowieka...

  Ucz się ucz


  Hm, siedzę tu ponad rok i teraz dopiero odczuwam silną potrzebę rozmawiania po norwesku. Oczywiście, że wszyscy tu mówią po angielsku, ale to nie to! Zresztą mój angielski ucieka. Ratuje mnie to, że mam ze sobą kilka książek i filmy oglądam w oryginalnej wersji. Rozmawiam, dogaduję się, ale czuję, że to nie to, jednak aby dogadać się z Norwegami wystarcza.  No właśnie. Wystarcza, ale to nie to samo, co dialog w ich ojczystym języku. 

  Wczoraj rozmawiałam z dziewczyną i śmiała się, że polski jest do niczego niepodobny! Możliwe, ale norweski wcale nie jest lepszy. Mam problemy z wymawianiem wyrazów. Czasem nawet nie mogę ich powtórzyć. Masakra. Poddać się jednak nie mogę. Norwegia mi się podoba. Bardzo. Do pełni szczęścia potrzebny mi język. Źle się czuję na ulicy, w autobusie czy w sklepie, gdy nie wiem, co się mówi. 

  Lubię kursy online, choć bardzo rzadko można znaleźć coś dobrego. Mam swoja ulubioną stronę do angielskiego: www.talkenglish.com, a do norweskiego wciąż poszukuję. Cenię sobie bardzo blog www.nocnasowa.pl, czasami zaglądam też na www.norweski.angielski-kursy.pl/lekcja-1-norweski/ niemniej w tym przypadku i w moim wieku to chyba tylko normalna szkoła mnie uratuje :-) Nic nie kapisi :-/

  Snakker du til en mann på et språk han forstår, når du hodet hans. Snakker du til ham på hans eget språk, når du hjertet hans. Nelson Mandela
    
  Mówiąc do człowieka w języku, który rozumie, trafiasz do jego głowy. Mówiąc w jego własnym języku, trafiasz do jego serca.

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!