• Wędrówką życie jest człowieka...

  Niecodziennik 21 | Osiecka po norwesku


  Nie wiem, zupełnie nie wiem, jak ja mogłam wcześniej to przegapić. Dziś siedząc przy porannej kawie słuchałam ze łzami w oczach po raz enty piosenek Agnieszki Osieckiej. Wszystkie kocham, bez wyjątku, bo inaczej się zwyczajnie nie da. Może przesadziłam, bo znam osoby, które nie mają zielonego pojęcia o Agnieszce i żyją całkiem dobrze i szczęśliwie, nie mając poczucia, że coś ich omija... Zresztą w domu najczęściej towarzyszą mi polskie nuty, aby dzieci się osłuchały.

  Oczywiście chłopaki mają mnie za szaloną wariatkę z epoki przedpotopowej, ale co tam! Przynajmniej wiedzą, kim byli Niemen, Osiecka, Ewa Demarczyk, Woźniak, Kaczmarski, Młynarski, Błaszczyk - rozpoznają ich bezbłędnie przewracając oczami i nawet taneczne przeboje z Metra ich nie kręcą :-)

  Piję więc kawę i nucę pod nosem, że w tym kraju przeżyłam tych trudnych parę lat i mam przed oczyma w czerń przybraną Edytę Geppert, sądząc, że to najpiękniejsze wykonanie jakie można usłyszeć. Prawda? I nagle...  ... napotykam norweską wersję, która przypadła mi do gustu jak i cała kapela. Karuzela Group to norwesko - polski zespół, któremu warto się przyjrzeć bliżej. Ich koncert znalazł się już na mojej liście rzeczy, które muszę, po prostu muszę zobaczyć.

  Jedną z wokalistek jest Joanna Lewandowska, która zaszczepiła we mnie spacerologię - ręce mam w kieszeniach, a kieszenie jak ocean, powoli chodzę i rozglądam się...Wiem gdzie żyję, dobrze wiem - mam nadzieję, że to znacie bo spacerologia to moja jest ideologia - od dawna. Powiem szczerze, dobrze mi z tym. Dlaczego? Otóż ja jestem taką emigrantką z wyboru. I już. Ty też?  Drugą postacią jest Jørn Simen Øverli , który to na swoim koncie ma jedenaście płyt i kilka muzycznych projektów. Cieszy mnie, że przypadła mu do gustu nasza polska poezja :-) Kolejną wokalistką jest Tora Augestad, urodzona w Bergen, co od razu sprawiło, że zapałałam do niej wielką sympatią. Mówi się o niej, że jest kimś więcej niż tylko wyuczoną piosenkarką... I tak zapewne jest, posłuchajcie sami. 
  Tora Augestad is far more than an academically trained singer. She lives and suffers through her songs, taking her vocal and theatrical capabilities to the max. Mitteldeutsche Zeitung 
  Przed Tobą Karuzela Group - nie, nie żałuję, że ich przypadkowo odkryłam! Zapraszam na muzyczną ucztę. Smacznego :-)   At du ikke ga meg lysegrønne drømmer, kjære mor! !
   — gjør ikke noe,
  Eller viste meg juvelene blant alle vakre ord
   — gjør ikke noe.
  Ga meg stjålne lykkestunder bak fasaden,
  lærte meg morsom maskebruk i maskeraden.
  De gråe klemmene med tristhet i
  gled forbi - gled forbi,

  Ciekawa jestem jak Tobie się podoba takie połączenie? Jak dla mnie super i mam nadzieję, że takich projektów będzie lub jest więcej, a ja jeszcze o tym nie wiem.

  W ramach polsko-norweskich projektów niedawno w Bergen gościł zespół pieśni i tańca Śląsk, przeczytaj wywiad z członkami zespołu!


  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!