• Wędrówką życie jest człowieka...

  Norwegia | Jak napisać CV  Jest nas Polaków w Norwegii bardzo dużo i rynek powoli się nasyca. To mały kraj i nie jest w stanie pomieścić nas wszystkich. To już nie te czasy, gdy kupowało się bilet w jedną stronę i bez języka przylatywało się do krainy fiordów w poszukiwaniu przygód i pracy, nie przejmując się, co będzie dalej, bo dobrze musi być... Niestety tort jest mały i nie dla wszystkich starczy. 

  Teraz osoba szukająca pracy przede wszystkim musi mieć dobrze przygotowane CV i to w języku norweskim. Na szczęście są miejsca, gdzie można zupełnie nieodpłatnie liczyć na pomoc przy tworzeniu CV, jak i je wydrukować. Informacje na temat tego, gdzie w Bergen znaleźć pomoc znajdziesz TU

  Czym różni się CV polskie od norweskiego? 
  • Długością! To najważniejsza rzecz. Niezależnie jak duże mamy doświadczenie zawodowe CV musi się zmieścić na jednej stronie. Moje CV było na 4 strony. Opisałam w nim nie tylko doświadczenie, ale i zajmowane stanowiska oraz zakres obowiązków. Niech pracodawca wie, że jestem super-kobietą z dużym stażem pracy, a co! Błąd - żaden Norweg tego nie przeczyta. 
  • Układ. Norwedzy lubią mieć wszystko przejrzyste. Ważne są szczegóły, jak np. ten sam odstęp pomiędzy datami a faktami. Wszystko musi wyglądać estetycznie. 
  • CV powinno również zawierać co najmniej jedno nazwisko osoby, która nas zna i może udzielić nam referencji. Jeśli wcześniej nie pracowaliśmy, pomyślmy o kimś ze znajomych. Plusem ogromnym będzie, gdy referencji udziela Norweg. Ja poprosiłam pedagoga, którego znam, aby zgodził się na wpisanie jego numeru. Zrobił to chętnie i poparł moją aktywność w poszukiwaniu pracy.
  Co powinno zawierać CV?

  U góry piszemy swoje dane w kolejności : 

  Navn - Imię i nazwisko
  E-post
  Født - Data urodzenia

  Adresse 

  Telefon 

  Sivilstand - stan cywilny; bardzo ważne, aby nie zapomnieć!   Obok tych danych warto wstawić po prawej stronie zdjęcie, ale to nie jest wymóg konieczny.

  Następnie wypisujemy:   NØKKELKVALIFIKASJONER - czyli cechy charakteru jakie uważasz, za szczególnie ważne np:

  Selvstendig, sosial, god kommunikasjonesevne, fleksibel, teamjobbing 

  ARBEIDSSERFARNING - doświadczenie zawodowe. Kolejność też jest ważna! W norweskim CV jako pierwszą wpisujemy ostatnią pracę i dalej kolejne. Daty - wymagany jest tylko rok i miesiąc "od - do", następnie przerwa, po której opis: stanowisko, firma i nic więcej: 

  Nov 2010 – sep.2012      Kundekonsulent i nettbasert klesbutikk, 
  Warsaw, Poland              Studio Moderna Fashion Group, STILAGO.PL

  Jan 2010 - nov. 2010     Telefonselger, TV Market, Linea Direction     
  Warsaw, Poland


  UTDANNING - wykształcenie. Piszemy od ostatniej ukończonej szkoły. Podstawówki nie wymieniamy. Uwaga - zachowaj te same odstępy! 

  2002 - 2004                  Fagskole, lønn- og regnskapsfag, PCDI Career, FL, USA

  ANNEN KUNNSKAP - czyli inne doświadczenia, umiejętności, prawo jazdy, kursy np: Undervisningserfaring i Verdict art – metode for barn og voksne i å male med følelser

  SPRÅK - znajomość języków obcych.
  Engelsk flytende, Polsk flytende, Norsk noenlunde

  REFERANSER - referencje. 
  Imię nazwisko, zajmowane stanowisko i numer telefonu, np:
  Anita Hellund, pedagogisk leder i Åpen barnehage, tlf: 002003004

  Warto zajrzeć na tę stronę: http://cvnerden.no - tu są obszerne porady dla piszących CV, list motywacyjny etc., wszystko w przystępny sposób (strona w języku norweskim).

  Jeśli nadal coś Cię trapi, śmiało pisz. Pomogę jak tylko będę umieć!

  Lykke til! - Powodzenia! 


  Przykładowe CV znalezione w internecie :-)


  Coś pominęłam, masz uwagi? Wpisz je w komentarzu. Jeśli wpis jest przydatny, podziel się nim ze znajomymi, może też są w trakcie pisania CV! 
  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!