• Wędrówką życie jest człowieka...

  Norwegia | Jak pisać list motywacyjny?


  Gdy już mamy CV, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie sobie kilku listów motywacyjnych. Dlaczego kilku? Otóż każdy z nas, mimo że ma w myślach pracę marzeń, to szuka i tu i tam. Dlatego inny list wyślemy do pracy w hotelu, a inny na kantynę czy do biura. 

  Jak napisać list motywacyjny?   Jak przy CV powtórzę - krótko, rzeczowo i na temat. Norweski list motywacyjny nie różni się w sumie niczym od polskiego. Jest on również zmorą wszystkich szukających pracy, bo ciężko się pisze o sobie w samych superlatywach. My nie jesteśmy przyzwyczajeni do samochwalstwa i tak to odbieramy, co powoduje duże trudności w znalezieniu odpowiednich słów przekonywujących pracodawcę do zatrudnienia nas. Niemniej pamiętajmy, że Norwegowie są drobiazgowi i do CV koniecznie musimy dołączyć list motywacyjny - søknad. 

  Dobry list motywacyjny musi być odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawcy. Powinien być spokojny, rzeczowy i wiarygodny :)   • zaczynamy od krótkiej i wartościowej charakterystyki siebie.
   Jeg er en polsk kvinne med tre barn som har bodd i Bergen med min familie i ett år. Tidligere har jeg bodd i USA og Polen. Min arbeidserfaring har jeg fra forskjellig arbeid innen helse og omsorg, kundeservice, butikk, sekretæryrke og renhold.
  • Następnie musimy napisać, dlaczego składamy swoje CV na to stanowisko i jakie mamy doświadczenie. Warto pomyśleć o czymś, co przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy. Użyć konkretnego argumentu, że to właśnie Ciebie potrzebują.
  I USA jobbet jeg som polsklærer for barn i fire år i en polsk-amerikansk skole. Min jobb var å lære barn fra 6-9 år de elementære lese- og skriveferdigheter Jeg har i tillegg blitt kurset som Vedic art instruktør, der man jobber med intuitivt maleri for å frigjøre følelser. Jeg praktiserte denne metoden med barna og foreldrene deres på den polsk-amerikanske skolen. I Polen var jeg i ett år leder for et leksehjelpsenter for barn fra 6 til 16 år.  Jeg kartla og ordnet hjelpetiltak for barn med spesielle behov, og hadde mye lærer- og foreldrekontakt.
  • Ostatnią rzeczą jest oczywiście zakończenie, w którym możemy oprócz wcześniej opisanych mocnych punktów doświadczenia zawodowego odnieść się do naszej psychiki i cech charakteru. Nie zapominajmy o podpisie i podaniu numeru do osoby, która może udzielić nam referencji.
  Siden juli har jeg deltatt i programmet Springbrett i Kirkens bymisjon, hvor språkpraksis og kunnskap om norsk arbeidsliv inngår som viktige element. Jeg går også på norskkurs på Nygård skole to kvelder i uken. På fritiden skriver jeg for den elektroniske polske avisen www.Nportal.no. Jeg kan tiltre i stilling omgående, og jeg kan jobbe skiftarbeid og helger.Jeg er energisk og kreativ og har mye tålmodighet og forståelse for eldre. Jeg innser at min norsk ikke er god nok, men jeg tror at hvis jeg får sjansen, så vil min norsk forbedre seg fra dag til dag. Jeg snakker flytende engelsk og polsk. Vennlig hilsen Justyna Kotowiecka Referanser: Katrine Meisf, prosjektleder for Springbrett, tlf: XXX


  Wspaniały i pomocny tekst na temat tego jak pisać fantastyczne listy motywacyjne znajdziesz TU. Bloger pochodzenia norweskiego rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.  Jak wiadomo nie CV, a właśnie søknad jest tym magicznym kluczem otwierającym drzwi do kariery w Norwegii. 


  - (Z rozmowy telefonicznej) Dzwonię w imieniu syna. Chce podjąć pracę, ale nie ma doświadczenia, bo to absolwent. Taki świeży łeb do ukształtowania.

  PS. Proszę się nie sugerować moim norweskim. Mogą tu się pojawić błędy, bo wciąż uczę się języka. Warto, aby nasze dokumenty przejrzała osoba biegle nim władająca. Ten tekst natomiast ma pomóc w pisaniu listu motywacyjnego :D 


  Masz jakieś uwagi lub coś pominęłam? Napisz mi o tym w komentarzu. 

  Jeśli wpis pomógł Tobie, poleć go znajomym, być może właśnie go potrzebują! 

  Lykke til - powodzenia!  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!