• Wędrówką życie jest człowieka...

  „Babypakke” w Norwegii, czyli skandynawska wyprawka dla noworodka  Norweską wyprawkę dla noworodka wzorowano na tzw. fińskim pudełku, dzięki któremu w Finlandii zmalała umieralność dzieci. W „babypakker” najdziemy smoczki, pieluchy, kosmetyki, a nawet ubezpieczenie dla dziecka.
  Na całym świecie słynny jest tzw. fiński baby box – wyprawka dla noworodka. Wprowadzono ją w latach 30. XX wieku. Na „fińskim pudełku” wzorowały się także inne państwa, również skandynawskie. Co znajduje się w norweskiej wyprawce dla dziecka?

  Dlaczego fińskie niemowlaki śpią w kartonowych łóżeczkach?

  „Fińskie pudełko” to forma becikowego, które przysługuje każdej rodzinie, niezależnie od dochodów. Jeśli ktoś nie chce kartonowego pudełka, może w zamian pobrać 140 euro, niemniej 95 proc. rodziców decyduje się na pudełko, ponieważ jego zawartość jest warta o wiele więcej.

  Poza materacem znajdziemy tam poduszeczkę, pościel, ręcznik z kapturem, ubranka, przybory higieniczne, książeczkę i gryzak oraz poradnik na temat tego, jak ubrać dziecko stosownie do pogody.

  Pudełko ratuje przed śmiercią łóżeczkową

  Zespół nagłego zgonu noworodka, tzw. śmierci łóżeczkowej, w skrócie SIDS, spowodowany jest przegrzaniem, uduszeniem lub przygnieceniem dziecka, gdy śpi z rodzicami lub rodzeństwem w jednym łóżku. Dzięki tekturowemu, bezpiecznemu pudełku, w biednej kiedyś Finlandii, znacznie spadła umieralność noworodków.  Śmiertelność noworodków w krajach skandynawskich jest najniższa, plasuje się przed USA czy Kanadą. 

  Fiński baby box  funkcjonuje już od 80 lat, ale świat oszalał na jego punkcie w 2013 roku, gdy syn Kate Middleton i księcia Williama, książę Jerzy z Cambridge, otrzymał taką samą wyprawkę. Czy spał w kartonowym łóżeczku? Nie wiadomo, ale informacja obiegła cały świat.

  W Finlandii Baby Box, w Norwegii – Babypakke

  Gdy wychodzimy z noworodkiem ze szpitala, nie otrzymujemy przenośnego łóżeczka, ale za to wchodząc na stronę babypakker.no, widzimy pełną listę bezpłatnych paczek, które zawierają materiały promocyjne sklepu, a także kilka przydatnych produktów dla dzieci. Wystarczy zalogować się na poszczególnych stronach, podać adres i z potwierdzeniem zarejestrowania odebrać pakunek ze sklepu bądź apteki. 

  Tekst ukazał się na łamach Moja Norwegia w dniu 16.05.2016 fot. Vasina Nazarenko - Fotolia.com  0 komentarze:

  Prześlij komentarz

   

  Gdzie mnie znaleźć?

  Na pewno tutaj, ale jeśli komuś mało, to gorąco zapraszam na Facebooka. Po pierwsze na fanpage Kobieta na swoim, powiązany ściśle z tym blogiem, ale bogatszy również w inne treści. Nie można pominąć Propter Familia , gdzie znajdziecie wszystkie informacje o bieżącej działalności organizacji. Moją bieżącą publicystykę związaną z pobytem w Norwegii znajdziecie na portalu Moja Norwegia. Odsyłam także do ikon społecznościowych na górze strony.

  Moje projekty

  Realizuję się na wielu polach, jak na nowoczesną kobietę renesansu przystało ;-) Jestem założycielką organizacji Propter Familia, która działa w norweskim Bergen. Jej głównym zadaniem jest pomoc Polakom w Norwegii oraz ich integrowanie wokół wartościowych inicjatyw. Jestem blogerką, co widać najlepiej na przykładzie tej strony. Pisuję wiersze, które póki co zyskują uznanie w internecie, ale mam nadzieję, że już wkrótce zaistnieją także poza nim. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o moich działaniach, po prostu śledźcie tego bloga :-)

  O mnie

  Nazywam się Justyna Kotowiecka. Kim jestem? Przede wszystkim żoną, matką i typową strażniczką domowego ogniska. Jednak chcę od życia więcej, dlatego angażuję się w przeróżne inicjatywy. Piszę, tworzę, a swoją twórczością dzielę się z ludźmi w internecie. Zapraszam Was do mojego świata!